05 08 - ZÁCHRANA PARTNERA

POKUD HO NECHCETE - NECHTE HO. 

 

POKUD HO MÁTE RÁDA NEBO HO MILUJETE A UZNÁVÁTE I NĚJAKOU SVOU CHYBU A PODÍL NA VZNIKLÉ NEVĚŘE ... 

 

JAK PORAZIT MILENKU 

 

AGENTURY CO VÁM MILENKU ODLOUDÍ

Plánovat si sex? Tak zoufalá ještě nejsem," říkáte si možná při čtení titulku. Jenže když se povznesete nad to, jak zoufale a trapně to zní, dost možná zjistíte, že lepší než naplánovaný sex jste už dlouho neměla. Obzvlášť pokud máte děti, náročnou práci, dům, o který je třeba se starat... Hned vám vysvětlíme proč.
Abyste si případně nepřipadala hloupě, pokud nad plánovaným sexem vůbec začnete přemýšlet, měla byste vědět, že podle jedné britské statistiky se šest z deseti párů pravidelně předem domlouvá na tom, kdy si vyhradí čas na milování. Nejčastěji to jsou lidé starší pětatřiceti let, kteří mají rodinu, ale zároveň budují kariéru, navíc mají spoustu chuti do života, takže neustále něco podnikají...
Žádný plán, žádný sex
A vědí, že pokud si sex vyloženě nenaplánují, může se snadno stát, že při všech těch aktivitách a povinnostech na něj prostě zapomenou. Respektive ho nestihnou. Pokud s ním dopředu nepočítají, snadno se stane, že nemají chuť, dostatečně si to neužijí, protože se jim hlavou honí všechno, co musí zítra stihnout, anebo jsou prostě tak unavení, že ihned po dolehnutí do postele usínají.

Reklama

Zkrátka a dobře, pokud se nechcete dočkat toho, že nebudete mít sex vůbec, počítejte s tím, že přijde doba, kdy je lepší si na něj ten čas předem vyhradit. Rozhodně si to však nepleťte s "pravidelnými čtvrtky". Někomu samozřejmě může vyhovovat, když si s partnerem určí jeden den v týdnu, který se bude pokaždé opakovat. Spousta lidí ale potřebuje zachovat spontaneitu aspoň v tom, že den, kdy k "tomu" dojde, neznají měsíc dopředu.
Čtěte také: Ztrácíte chuť na sex? 10 tipů, jak ji zase získat
Výhody naplánovaného sexu jsou ale i v jeho kvalitě, nejen v kvantitě. "Dlouho jsme se s manželem bavili o tom, že zkusíme náš intimní život plánovat, protože se pomalu vytrácel. Domluvili jsme první termín a když se ten den přiblížil, cítila jsem se, jako bych dnes měla narozeniny," vypráví Molly Gunn, redaktorka britského časopisu Red, která tento systém s manželem provozuje už několik let a nemůže si ho vynachválit.
Nic zvláštního, a přesto zážitek
"Jakmile naši malí kluci usnuli, zahájili jsme ten velký večer. Začali jsme tím, že jsme si dali společně vanu, zapálili svíčky, pili víno. Pak jsme se prostě přemístili do ložnice a měli sex. Nic extra zvláštního, ale bylo to skvělé. Jakoby očekávání umocnilo ten zážitek," říká Molly a dodává:
"Ještě ráno jsem se cítili naprosto úžasně, chovali jsme se jako zamilovaní puberťáci po prvním rande. A funguje to tak pořád. Tyhle naplánované večery způsobily, že se i mimo ně víc dotýkáme, víc se líbáme a nemůžeme se dočkat dalšího naplánovaného večera, kdy máme oba spoustu času jen pro toho druhého. Samozřejmě se díky tomu stane, že máme sex i neplánovaně, ale přesto plánujeme dál," dodává.

Vzpomínáte si na sladkých dvacet let, kdy byl pro vás sex odpoledním potěšením plným oscarového sténání?A řídili jste se heslem, že čím víc budete hekat, tím bude partner vzrušenější? Komu v tu chvíli vadilo, že ho slyší celý barák? Vám rozhodně ne.

reklama

Ovšem většinou se za pár let zklidníte, ztišíte intenzitu vašich projevů během milování. Pokud jste se svým partnerem už dlouho, možná, že mu to začne připadat divné a bude se vás, chudák celý zmatený, vyptávat, zda vás to s ním ještě vůbec baví, když už při tom tolik nekřičíte. I experti se shodují, že je to zcela normální, přirozený vývoj. Dokonce ještě potvrdili, že si ženy užívají sex tehdy, když už mají více zkušeností a více si věří (nejen v posteli). Jak jsou na tom vaše vrstevnice? Získali jsme jejich výpovědi. Shodnete se s nimi?

Jak se mění naše sexuální spontánnost - Obrázek 4 Foto:

Když je vám kolem dvaceti...

„V posledních letech míváme s partnerem sex všelijak. Dalo by se říct, že tak různě – ve vlnách. Někdy třeba 4x týdně, jindy se milujeme sotva jednou, možná ani to ne. Odvíjí se to podle toho, jestli někam jedeme nebo kolik máme práce. Co jsme skončili oba se školou a začali pracovat, snažili jsme se tomu pracovnímu tempu nepodlehnout a milovat se i v pracovním týdnu. Jenže málokdy nám to vyjde. Nicméně víkendy jsou naše, to si všechno vynahradíme. Většinou to začíná přítel – zakouká se na mě, následuje dlouhý polibek, u něhož jen nezůstaneme."

Lenka, 25 let

„U nás se toho ohledně sexu zatím moc nezměnilo. Snad jen to, že s manželem mluvíme více na rovinu. Když mám tedy chuť se pomilovat, nedělám žádné „obštrukce", nechodím kolem horké kaše a rovnou to manželovi řeknu. Není to sice moc romantické gesto, ale ušetříme si tím dost času a oba hned víme, na čem jsme. Když mi bylo ale dvacet, málokdy jsem se odhodlala začít."

Kamila, 27 let

Realita: Kolem dvaceti let si většina žen není ohledně své sexuality pořád moc jistá, příliš si nevěří. Ještě stále zjišťují své touhy, objevují nové a nové polohy, hledají, jaký způsob je pro ně přirozený z hlediska mileneckého projevu. Mají hekat nahlas, jako to dělají pornohvězdy? Nebo by to akorát působilo směšně a přehnaně? Jenže jestli budou potichu, může si partner myslet, že se jim to nelíbí. Proto bude pravděpodobně první krok dělat častěji muž. Buďte k sobě upřímné a snažte se opravdu odhalit, co vám dodá sebevědomí, co vám dělá dobře, co vás nažhaví. Může to být vaše prádlo, intimní osvětlení, příjemná vůně, pozice „na koníčka" – věřte si a nenechávejte aktivitu jen na partnerovi. Milování pak bude mít rázem jiný rozměr.

Jak se mění naše sexuální spontánnost - Obrázek 3 Foto:

Když je vám kolem třiceti...

„Zpočátku vztahu jsme s partnerem více experimentovali, poznávali se a zjišťovali, co se nám líbí. Už jsme spolu přes deset let a partner ví, že jakmile mě chytne kolem ramen, začne je lehce masírovat, dostane se přes šíji ke krku, má mě v hrsti. V tu chvíli mě totálně nažhaví. Já zase naopak vím, že ho nejvíc rozdráždí, když mě nachytá při převlékání a já mám na sobě jen spodní prádlo. Přítel miluje krajku. Často tomu „načápání" samozřejmě dopomůžu – je to taková naše hra. Zatím nás oba baví."

Zuzana, 31 let

„Přepadají mě pocity úzkosti, že na sex není vůbec čas. Proto to zastavím už tehdy, když se manžel začíná o něco pokoušet, v samotném začátku. Mám pocit, že mě to stojí moc velké úsilí – mám na mysli soustředit se na sex s manželem, natož si ho pak užít."

Jana, 34 let

Realita: V této dekádě si ženy už více věří a je pro ně příjemné naznačit muži nebo mu přímo říci, že se chtějí milovat. Jsou zralejší, mají větší sebevědomí, což vede k tomu, že si sex více užívají, jsou aktivnější. Nicméně na druhou stranu hrozí, že se nedokážou odpoutat od práce, která je pro ně časově i psychicky náročná. Kvůli svému silnému postavení v páru budou svého partnera vytrvale odmítat, nenechají se k milování přemluvit. Čas vymezený na sex je doslova stresuje, nezapadá jim to do jejich časového harmonogramu. Je to tak – stres v práci a nedostatek spánku může sexuální apetit snižovat. Měli byste ale už jenom v rámci duševní hygieny občas upustit páru a pokusit se si to s partnerem užít.

Jak se mění naše sexuální spontánnost - Obrázek 2 Foto:

Když je vám kolem čtyřiceti...

„To, co se opravdu změnilo, je úroveň mé sexuální touhy. Než jsme měli s manželem děti, ani mě nenapadlo, že bych byla iniciátorem sexu. Oba jsme tehdy byli nedočkaví, a tak se to prostě vždycky nějak stalo. Kolem třiceti let se nám narodily děti. To jsem byla dost často unavená a málokdy jsem měla chuť se pomilovat. Jenže jsem cítila, že se náš vztah kvůli tomu začíná pomalu dostávat do krize. Abych muže potěšila, začala jsem být občas aktivní. Pak se mi to vždycky líbilo. Nejhorší bylo ale začít, překonat únavu a nedostatek chuti. Když mi je teď lehce nad čtyřicet, bývám častěji přecitlivělá. Vím však, co mi zlepší náladu – s manželem se milujeme několikrát do týdne."

Anička, 44 let

„Nejpodstatnější změnou je asi to, že už neřeším, že nejsem dokonalá. Dříve jsem se styděla za každý špek a raději se milovala v přítmí. Nehledě na to, že jsem nosila prádlo, které mi mnohdy nebylo příjemné, ale vypadalo „rajcovně". Dneska se s přítelem milujeme i při plném osvětlení „faldík nefaldík", nosím bavlněnou podprsenku s příjemnými kalhotkami a nejdůležitější pro nás je, abychom si udělali dobře."

Mirka, 47 let

Realita: Většina žen kolem čtyřicítky řeší sexuální život jedním ze dvou způsobů. Buď jsou tak zaneprázdněny svými povinnostmi – péčí o děti či rodiče –, že nedokážou být sexuálně aktivní. Dokonce ani nezvládnou říci svému partnerovi, co je vzrušuje. Nebo se naopak mohou vrátit ke svému sexuálnímu životu tak, jako tomu bylo dříve (např. před narozením potomků) a užívat si vzájemnější splynutí. Znáte se už přece natolik dobře, že víte, co přivede toho druhého do varu. Zde ovšem hrozí riziko, že to může jednomu z vás zevšednět. Zkuste znovu začít experimentovat, přidat třeba nějakou sexuální pomůcku, pomilovat se na gauči, ve sprše, na koberci dětského pokojíku, nebo si pořiďte masážní olejíček – můžete tak odhalit další erotogenní zóny, o nichž jste dosud neměli ani tušení. Nebo si můžete spolu spiklenecky domluvit nějaký signál, který říká: „Mám na tebe chuť, do minuty se sejdeme v ložnici."

Jak se mění naše sexuální spontánnost - Obrázek 1 Foto:

Mějte lepší sex bez ohledu na věk

Ačkoliv můžete mít o sexu a jeho prožívání během určité fáze života nějaké představy, odpoutejte se od nich. Často se jedná jen o nějaké iracionální předsudky, které vás zbytečně stresují. Nezapomínejte na to nejdůležitější – hrát si. Není to zdaleka jen záležitost dětí, ale především dospělých. Hraní život zpestřuje, odlehčuje, rozvíjí vaši fantazii – můžete být v tu chvíli tím, kým chcete. Máte zájem se dozvědět víc? Zkuste knížku „Jak si lidé hrají" – autorem je Eric Berne.

-šp-